U vrijeme Vojne krajine u Strošincima je utemeljena škola 1831. godine za koju je kupljena obična kuća zadruge Novoselac. Prvi učitelj je bio Strošinčanin Šimo Vukovac, vojnik – desetnik, kojemu je topovsko tane odnijelo nogu, tako da je daljni život do smrti posvetio učiteljevanju. Učitelji su primali plaću iz općinskih fondova sve do 1. 4. 1872. kao narodni učitelji, a od toga su dana kao državni službenici plaću primali iz poreza. Godine 1884. polovica mještana je znala čitati i pisati, a selo je brojalo 872 katolika i 30 Srba. Za vrijeme učitelja Pribanića, Strošinci su 1. siječnja 1890. dobili svoj školski odbor u kojem su bili načelnik u Jamini Stanko Ikonić, župnik Jakob Heisler, učitelj Josip Pribanić i kao vijećnici mještani Mateo Kopčalić i Antun Novoselac. Školske 1888. / 89. godine, školu je pohađalo 89 učenika za vrijeme učitelja Ivana Folera.
Godine 1911. za učitelja je u Strošince došao Bartol Glück. Imao je kuću u selu, nešto zemlje i konje pa je u to vrijeme bio bogat učitelj. Za učitelja 1922. došao je Stjepan Koren koji je do tada službovao u Rajevom Selu. On je mnoge naučio kalemljenu te je osnovao školski tamburaški sastav u kojem su svirali učenici IV: razreda. Za učitelja Korena osnovana je Hrvatska čitaonica koja je postojala do 1925. godine, a predsjednik joj je bio Josip Jurević. Godine 1926./27. školu je pohađalo 28 učenika i 20 učenica, a iduće godine škola je postala dvorazredna. Učitelj Koren, osnovao je s djecom, podmladak Crvenog križa.
U spomenici, Koren navodi da je 3. 6. 1931. sakrament krizme u Strošincima podijelio biskup Antun Akšamović, kojeg su dočekala školska djeca, a pozdravio Rajko Pavlović, učenik V. razreda. Svećenik je u to vrijeme bio Nikola Latinović, a načelnik Marko Vidaković. Samo vrijeme je odredilo odnose učitelja i mještana. Život u kraljevini iziskivao je od učitelja rad po predviđenom planu i programu, ali su zato mještani uvijek hrvatski razmišljali. Tako su Strošinčani za učitelje, kao jugoslavenske nacionalne radnike i nepoćudne osobe u selu, tražili uporno zamjenu u nadi da će dobiti nekoga po svojoj volji.
Izvor: Ćosić, I.,Lunka, T., Vidaković, V., Slike iz prošlosti, Hrašće, 1997., Drenovci
Područnu školu Strošinci u školskoj godini 2023./2024. pohađalo je šest učenika u trorazrednoj kombinaciji od prvog do trećeg razreda. Osim redovne nastave učenici pohađaju izbornu nastavu Informatike, Vjeronauka i Njemačkog jezika.
Učenici sudjeluju u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima i projektima te pokazuju iznimne rezultate.
Kontakt: 032/866-018
Djelatnici: Gracijela Stiba, učiteljica razredne nastave
Sanja Besek, odgajatelj
Marija Pavlović, kuharica
Katica Vrgoč, spremačica