O metodi projektnog učenja

Autor: Ružica Sorčik Nestić, 22. 2. 2023.

Kako mi, kao učitelji, možemo biti umjetnici

U svrhu ostvarivanja projektne aktivnosti u sklopu projekta “Od ideje do STEM vještina u školama”, 20. veljače 2023.  održano je predavanje pedagoginje Ružice Sorčik Nestić koje je za cilj imalo usavršavanje učitelja i upoznavanje sa metodom projektnog učenja.

Stručnoj edukaciji su nazočili učitelji, stručni suradnici i ravnatelji iz škola partnera na ovom projektu: “Franjo Hanaman”, Drenovci, “Mato Lovrak”, Županja, “Ivan  Kozarac”, Županja, “Ivan Filipović”,Račinovci te učitelji iz naše škole. Edukacija je trajala 6 sati i sastojala se od predavačkog, praktičnog i prezentacijskog dijela.

Cilj edukacije bio je odgojno-obrazovni ishod:

“Učitelj, samostalno i u suradnji s drugima, prateći relevantnu literaturu i razvoj, u području odgoja i obrazovanja produbljuje i proširuje svoje znanje i razumijevanje procesa učenja i poučavanja te profesionalnog djelovanja.”

Upoznavajaući se sa koracima projektnog učenja:

• Motivacija (predstavljanje, pitanje)

• Znanje i vještine (razumijevanje koje će pomoći odgovoriti na pitanje)

• Produkti (razvoj i nadogradnja produkta)

• Povratna informacija (kakav je moj produkt)

• Prezentacija (produkt kao odgovor na pitanje)

• Evaluacija procesa (što učenici misle)

učitelji su bili osposobljeni, koristeći vlastito i novostečeno znanje i vještine napisati projektni plan kojeg su prezentirali pred svim sudionicima.