Od ideje do STEM vještina u školama

Autor: Kata Petrović, 26. 9. 2022.

Naša škola ove godine sudjeluje u europskom projektu "Od ideje do STEM vještina u školama" čiji je cilj omogućiti školama s područja županjske Posavine sredstva i opremu za opremanje STEM učionica, unaprjeđivanje i razvoj vještina učitelja, provođenje STEM aktivnosti za učenike, potencijalno darovitu djecu i učenike s teškoćama.

Partneri u projektu su osnovne škole Vrbanja, Drenovci, Račinovci, dvije osnovne škole iz Županje, Lokalna agencija Žura iz Županje, te partner iz Norveške FIRST Scandinavia. Vrijednost projekta je 931. 957, 36 EURA, a vrijeme trajanja projekta je od rujna 2022. do ožujka 2024.

Nositelji aktivnosti u našoj školi su učiteljica informatike Marina Blaževac, pedagoginja Ružica Sorčik Nestić, učiteljica likovne kulture Ana Dragić, učitelj fizike Tomislav Pavlović te učiteljice razredna nastave Nataša Kovanović i Gracijela Stiba.

Naše aktivnosti su: izvannastavne aktivnosti Robotika i Internet of things, Domaćinstvo i Zeleni palac; Modul 1 "Robots and circumference", Modul 2 "We explore energy!"; edukacija primjene 3D printera; usavršavanje iz područja IKT-a, poduzetništva i aktivnog građanstva za razvoj autonomnog stila kod darovitih učenika.

Provoditi ćemo i zajedničke aktivnosti s drugim školama partnerima na projektu: posjet Interliberu Zagreb, posjet inkubatoru PISMO 2 (Centar za razvoj videoigara) Novska; studijsko putovanje Smiljan-Karlobag-NP Plitvička jezera; studijski posjet Zagreb - Tehnički muzej i Botanički vrt.

Očekivani rezultati ovoga projekta su:

1. Poboljšanje STEM vještina kod učitelja i drugih odgojno obrazovnih radnika.              2. Poboljšanje STEM vještina kod učenika OŠ.                                                                  3. nadograđena infrastruktura i oprema u svrhu razvoja funkcionalnih STEM učionica.

Svi smo zaista ponosni što smo nositelji ovakvog jednog velikog projekta koji će, vjerujemo, biti od koristi za cijelu našu zajednicu.