PROJEKT ŠAFRAN (THE CROCUS PROJECT)

Autor: DANIJELA BABIĆ, 18. 1. 2012.

Projekt Šafran namijenjen je učenicima u dobi od 11 do 18 godina. Projekt je cjelogodišnja aktivnost u koju se svake godine uključuju škole iz cijelog svijeta.

PROJEKT ŠAFRAN (THE CROCUS PROJECT)

Projekt šafran na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.

Irska zaklada za obrazovanje o holokaustu opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana koje se ujesen sade u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su umrla u holokaustu.

Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja).

Kada se ljudi dive cvijeću djeca mogu objasniti što ono predstavlja. Cilj ovog projekta je da na svijetu cvate milijun i pol šafrana u znak sjećanja na djecu koja su umrla u holokaustu.

Kao i prošlih školskih godina i naša škola sudjeluje u Projektu šafran. Voditeljica ovog projekta je učiteljica povijesti Danijela Babić. U projekt su uključeni  učenici 7. i 8. razreda te Povjesničari.

U sadnju te brigu oko njihova uzgoja uključeni su Povjesničari. Bilješke o promjenama vezanih uz šafrane (nicanje, cvatnju itd.) vodit će Anamarija, Nera, Mihael i Ivan i redovno će nas izvještavati putem plakata.

Ove godine dobili smo 80 lukovica šafrana koje smo posadili 16. studenog.

Naša čistačica Kata nam je pomogla pripremiti zemlju za sadnju te smo u školskom dvorištu posadili lukovice u pravokutni cvjetnjak, pored prošlogodišnjeg u obliku sunca. Slike će vam najbolje pokazati koliko su Povjesničari bili vrijedni i pažljivi prema šafranima J

slike možete pregledati u fotogaleriji

učiteljica Danijela Babić