Europski tjedan programiranja (EU Code Week 2020) na satima Engleskog jezika

Autor: ADRIJANA ROŽDIJEVAC, 5. 11. 2020.

I ove godine su učenici svih razreda obilježili Europski tjedan programiranja na satima Engleskog jezika te odradili i aktivnosti vezane uz eTwinning projekte.

I ove nastavne godine učenici od 2. do 8. razreda su u razdoblju od 10. do 25. listopada obilježili Europski tjedan programiranja (EU Code Week 2020) raznim online i offline aktivnostima na nastavi Engleskog jezika s učiteljicom Adrijanom Roždijevac, a neke od aktivnosti su povezali i s eTwinning projektima „European day of languages 2020” i „Webclassroom/Webučionica 2.0”.

Učenici su na zabavan i zanimljiv način programirali i shvatili kako kodiranje može biti jednostavno i da je zapravo dio našeg svakodnevnog života. Učenici su sudjelovali i u „Code Week 4 All” te se na taj način povezali s ostalim sudionicima diljem Europe i podijelili svoje aktivnosti, materijale i iskustva.

Učenici od 2. do 4. razreda su otkrili kodiranje pomoću tzv. Pixel Arta, odnosno, koristeći piksele koje su morali obojiti dobili su razne crteže voća, povrća i hrane.

Učenici 5. razreda su upoznati s binarnom abecedom s kojom su ispisivali svoja imena i poruke na engleskom jeziku te tako stvarali binarne izazove za učenike u razredu.

Učenici 6. a razreda su iskoristili Europski tjedan programiranja i povezali ga s eTwinning projektom pod nazivom „European day of languages 2020” tako što su odradili projektnu aktivnost „Language Day Game” partnera iz Grčke i s učiteljicom informatike Marinom Blaževac programirali m:Botove da se kreću po karti i pronalaze pozdrav „Hello!” na različitim europskim jezicima.

Učenici 7. i 8. razreda su Europski tjedan programiranja povezali s eTwinning projektom „Webclassroom/Webučionica 2.0” i sudjelovali u „Code Week 4 All” izazovu koji je osmislila i organizirala učiteljice u kojem su izrađivali elektronske razglednice hrvatskih gradova i njihovih znamenitosti u programu Scratch. U aktivnosti pod nazivom „Scratch e-cards from Europe” je sudjelovalo još 10 škola iz različitih europskih zemalja, a njihove radove možete pogledati na ovoj poveznici https://bit.ly/2RYrVld. Posebno izdvajamo radove naših učenika koji su prikazali ljepote hrvatskih gradova i odlično se snašli koristeći novi digitalni alat Scratch, a možete ih pogledati ovdje: http://bit.ly/ScratchCroatia2020.

Kao zahvala za sudjelovanje u aktivnostima, učenicima su podijeljene potvrde o sudjelovanju dodijeljene od strane Europe Code Week ambasadora.

Učenicima su se aktivnosti jako svidjele i svi se radujemo sljedećoj godini i novom Europskom tjednu programiranja.