Nastup Soljanaca u Iloku

Autor: Marina Blaževac, 17. 11. 2016.

Nastup Soljanaca u Iloku

12. studeni 2016. godine su Kulturni centar Slovaka u Hrvatskoj sa sjedištem u Našicama i Osnovna škola Julija Benešića iz Iloka bili domaćin literarno-dramske smotre učenika Slovenčina moja (Moj slovački). Na njoj je sudjelovalo više od sto učenika iz 11 osnovnih i 2 srednje škole u kojima se uči slovački jezik. Smotra je po planu trebala biti održana u svibnju ove godine, ali je zbog nedostatka financija i promjene vlasti u to vrijeme u Hrvatskoj, održana sada.

Smotri, održanoj u sali Slovačkog narodnog doma u Iloku su nazočili visoki gosti iz Republike Slovačke, Vukovarsko-srijemske županije, predstavnici Saveza Slovaka u Republici Hrvatskoj, predstavnici županijskog i gradskog vijeća slovačke nacionalne manjine Vukovarsko-srijemske županije, Grada Iloka, te predstavnici Odbora za obrazovanje pri Nacionalnom savjetu slovačke nacionalne manjine iz Republike Srbije.

Na početku programa je bila promocija učeničkih radova - dječja zbirka pjesama i proze Kvapky XII (Kapljice XII), u kojoj se nalaze i radovi svih naših 18 učenika, koji uče slovački jezik: Ive Okanović, Blaženke Mihalj, Dorotee Mihalj, Patricije Besek, Katarine Leutar, Luke Rogića, Ane Mihalj, Maria Okanovića, Petre Vladisavljević, Domagoja Beseka, Mateja Borna Kovanovića, Ane Leutar, Stjepana Ožvata, Anje Rogić, Mie Janjić, Katarine Mihalj, Lorene Ugljarević i Patrika Beseka.

Učenici viših razreda:  Domagoj Besek, Matej Borna Kovanović, Ana Leutar, Stjepan Ožvat, Anja Rogić, Mia Janjić, Katarina Mihalj, Lorena Ugljarević i Patrik Besek su na smotri sudjelovali sa igrokazom Petra Hudaka Drvena krava u režiji profesora Vlatka Miksada s kojom su se već predstavili na božićnoj priredbi 2015. godine u Soljanima. Soljanci su polučili lijepi uspjeh i zasluženo bili nagrađeni velikim pljeskom. Treba istaći i pohvaliti suradnju sa Maticom slovačkom Soljani, koja je za ovu smotru financijski sudjelovala u prijevozu učenika u Ilok.

Poslije dvosatnog programa su učitelji slovačkog jezika održali aktiv a učenike  je sat vremena animirala kazališna umjetnica iz Republike Slovačke Monika Necpalova.

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji fotografija

Na fotografiji:

Učenici iz Soljana