Europski tjedan programiranja (EU Code Week 2019) u našoj školi

Autor: ADRIJANA ROŽDIJEVAC, 21. 11. 2019.

Učenici od 1. do 8. razreda s učiteljicama Marinom Blaževac i Adrijanom Roždijevac obilježili su Europski tjedan programiranja od 5. do 20. listopada sudjelujući u brojnim i raznovrsnim aktivnostima kodiranja i programiranja.

Svi učenici od 1. do. 8 razreda u organizaciji učiteljice informatike Marine Blaževac i učiteljice engleskog jezika Adrijana Roždijevac sudjelovali su u ovogodišnjem Europskom tjednu programiranja (EU Code Week) koji je održan od 5. do 20. listopada diljem Europe i u kojem je provedeno rekordnih 66 000 aktivnosti vezanih uz kodiranje i programiranje.

Učiteljice su za učenike pripremile raznorazne online i offline aktivnosti kako bi učenicima na zabavan i zanimljiv način približile programiranje i pokazale kako kodiranje može biti jednostavno i da je zapravo dio našeg svakodnevnog života. Učenici su sudjelovali u brojnim radionicama na hrvatskom i engleskom jeziku, kao i u izazovu „Code Week 4 All” te se na taj način povezali s ostalim sudionicima (učenicima i učiteljima) diljem Europe i šire i podijelili svoje aktivnosti, materijale i iskustva. Učenici nižih razreda su sudjelovali u raznim offline aktivnostima, dok su učenici viših razreda sudjelovali većinom u online aktivnostima.

Učenici 1. i 2. razreda su igrali igru pod nazivom „Colour Code Hunt” u kojoj su se morali kretati po zacrtanom polju i pronaći put do određene boje slušajući upute učiteljice ili svojih prijatelja iz razreda na engleskom jeziku. Aktivnost im je bila jako zanimljiva, tako da su je na kraju igrali i učenici iz ostalih razreda. Učenici 2. i 3. razreda su otkrili kodiranje koristeći piksele koje su morali obojiti kako bi dobili crtež broda, a učenici 3. razreda su posebno uživali izrađujući i bojajući tradicionalni slavonski peškir. Četvrtaši su se zabavili kodiranjem i rješavanjem matematičkih problema kako bi otkrili slike raznih emojia.

Petaši su upoznati s binarnom abecedom s kojom su ispisivali svoja imena i stvarali binarne slike kodiranjem. Igrali su i Tetris te se pridružili Tetris izazovu. Osim navedeni offline aktivnosti, učenici 5. razreda su sudjelovali i u online aktivnosti programiranja micro:bita, gdje su se upoznavali sa sučeljem i radili prve korake u programiranju.

Učenici 6. razreda su iskoristili Europski tjedan kodiranja i povezali ga s novim eTwinning projektom pod nazivom „The Travelling Mascot” tako što su pomoću Quiver 3D Augmented Reality aplikacije printali, obojili i gledali crteže zastava iz raznih europskih zemalja (partnera u projektu) u 3D dimenziji na mobitelima. Promatrali i slušali su razne životinje kako se kreću i proizvode zvukove što im je bilo jako zanimljivo. Također su odigrali igru „Happy maps” ispisujući jednostavne programske naredbe i pretvarajući ih u zadane simbole. Nešto zahtjevniji zadatak je bio programiranje mBota koji je trebao pratiti zadanu stazu i izvršavati određene zadatke, kao što su mijenjanje boja, paljenje zelenog svjetla, zaustavljanje na određenom mjestu i slično.

Učenici 7. razreda su stvarali svjetove u Minecraftu i kroz igru učili o programiranju te koristeći Make Code aplikaciju programirali svoje likove da rade razne radnje.

Tijekom English Cluba, izvannastavne aktivnosti iz engleskog jezika, učenici od 6 do 8. razreda su izrađivali elektronske razglednice hrvatskih gradova i njihovih znamenitosti u programu Scratch. Neke od razglednica možete pogledati ovdje: Makarska  i Katedrala u Osijeku.

Kao zahvala za sudjelovanje u aktivnostima, učenicima su podijeljene potvrde o sudjelovanju dodjeljene od strane Europe Code Week ambasadora.

Učenicima su se aktivnosti jako svidjele i svi se radujemo sljedećoj godini i novom Europskom tjednu programiranja.

Izvještaj o našim aktivnostima na engleskom jeziku možete pogledati i na službenom blogu Europskog tjedna programiranja na ovoj poveznici.