The Travelling Mascot – novi eTwinning projekt

Autor: ADRIJANA ROŽDIJEVAC, 1. 11. 2019.

Učenici 6. razreda s učiteljicom engleskog jezika Adrijanom Roždijevac ove su školske godine započeli novi eTwinning projekt pod nazivom „The Travelling Mascot” koji će trajati cijelu školsku godinu.

„The Travelling Mascot” je naziv novog cjelogodišnjeg eTwinning projekta kojeg su u rujnu započeli učenici 6. razredu s učiteljicom engleskog jezika Adrijanom Roždijevac. U projektu sudjeluje 12 škola partnera iz 10 različitih europskih zemalja (Francuska, Turska, Poljska, Češka, Rumunjska, Italija, Hrvatska, Španjolska, Engleska i Mađarska) s više od 210 učenika u dobi od 10 do 14 godina. Cilj projekta je upoznati običaje i kulturu zemalja partnera, s naglaskom na škole i način njihovog funkcioniranja, međusobno surađivati i stvarati nova prijateljstva kroz upotrebu engleskog jezika i korištenje raznih digitalnih alata.

Dvije putujuće maskote, mačak Lucien i mačak Fernand, započinju svoje putovanje po europskim zemljama i školama zemalja partnera iz Francuske. U svakoj školi će ostati dva tjedna kako bi proveli to vrijeme s učenicima u školi, ali i u njihovim domovima, i zabilježili njihove svakodnevne aktivnosti u obliku video i foto snimaka. Nakon dva tjedna maskote nastavljaju svoj put do ostalih škola koje sudjeluju u projektu da bi se na kraju školske godine ponovno vratile u Francusku i prezentirale svima u projektu što su sve vidjele i naučile iz svog putovanja. Osim što će učenici provesti dva tjedna s maskotom, tijekom svakog mjeseca bit će organizirane razne aktivnosti, većinu od kojih će i učenici sami osmisliti, kako bi ojačali međunarodnu suradnju s ostalim učenicima u projektu, ali i razvijali svoje jezične vještine.

Naši šestaši marljivo rade na projektu od prvog dana ove školske godine, pa su tako tijekom rujna snimili kratak video pozdrav za sve učenike i učitelje u projektu, detaljno se predstavili na engleskom jeziku svima na forumu, prezentacijom predstavili našu matičnu i područnu školu i izradili pano projekta koji možete pogledati u holu škole. Kako bismo se upoznali sa svim zemljama partnerima i znali gdje će sve naše maskote putovati odradili su i 'webquest', odnosno, proučili su neke od osnovnih informacija i obilježja država, njihovih gradova, kao i naučili neke od osnovnih izraza na njihovim jezicima (npr. bok, doviđenja i hvala).  Kako nakon naše škole, maskota putuje u Tursku, uspjeli smo odabrati, napraviti i kupiti poklone za turske učenike koji su tipični za naše slavonsko područje, kao npr. zlatovez.

Tijekom listopada je održano natjecanje za odabir loga projekta, tako da su naši učenici pokazali svoju umjetničku stranu i kreativnost zanimljivim crtežima, ali su koristili i razne digitalne alate, kao npr. PicsArt, Canva, PhotoEditor i Microsoft Paint 3D. Nakon glasanja svih učenika u projektu, za najljepši logo izabran je logo učenika 4. razreda iz Turske, no kreativni uradci naših učenika su dobili veliki broj glasova. Europski tjedan kodiranja (EU Code Week) smo iskoristili kako bismo uz pomoć Quiver 3D Augmented Reality aplikacije isprintali, obojili i pogledali zastave zemalja u projektu u 3D dimenziji. Odigrali smo i ispunili razne aktivnosti i online igrice koje su nam pripremili učenici iz Francuske.

Mačak Fernand u našu soljansku školu dolazi krajem studenog i svi ga nestrpljivo iščekujemo te vrijedno radimo na izradi aktivnosti za ostale učenike u projektu.