Sharing our traditional games – eTwinning projekt o tradicionalnim igrama – part 1

Autor: Marina Blaževac, 20. 1. 2019.

Učiteljica engleskog jezika Adrijana Roždijevac i pojedini učenici od 5. do 8. razreda započeli su novi eTwinning projekt pod nazivom „Sharing our traditional games”.

Učiteljica engleskog jezika Adrijana Roždijevac i pojedini učenici od 5. do 8. razreda odlučili su
se za još jedan eTwinning projekt u ovoj školskog godini. Ovog puta riječ je o projektu pod
nazivom „Sharing our traditional games” u suradnji s 8 različitih škola partera diljem Europe (Španjolska, Turska, Litva, Bugarska, Rumunjska, Latvija i Albanija), s više od 100 učenika vršnjaka i 12 učitelja. Cilj projekta je naučiti nove tradicionalne igre i povezati se s učenicima iz različitih europskih zemalja kroz igranje njihovih igara i komunikaciju preko eTwinning platforme.

Svaka škola ima zadatak izabrati jednu svoju tradicionalnu igru, detaljno opisati igru i pravila na engleskom jeziku te snimiti video igrajući igru kako bi ju ostali učenici lakše razumjeli, ali i sami mogli odigrati. Nakon što sve škole prezentiraju svoje igre, ostale škole se moraju odlučiti za jednu igru od svih škola partnera koja im se najviše sviđa i snimiti video kako je igraju. Na samom kraju projekta (tijekom veljače) svi učenici glasaju za najdražu igru cijelog projekta.

Naši učenici su odlučili prezentirati igru „Care, care gospodare, koliko je sati?, odnosno na engleskom jeziku „Emperor, emperor the master, what's the time?”. Za one koji možda ne znaju o kojoj je igri riječi i nisu je nikada igrali, sada je prilika da je nauče i odigraju sa svojim prijateljima.

„Care, care gospodare, koliko je sati?” se igra s najmanje 4 osobe: 3 igrača i 1 car. S jedne strane stoji grupa igrača jedan pored drugoga, a s druge jedan igrač, tj. car okrenut leđima svima ostalima. Igrači se dogovore za redoslijed i ispituju cara: „Care, care gospodare, koliko je sati?”. Car odgovara: „2 konjska (dugački koraci), 3 mačja (srednji koraci), 5 mišjih (mali koraci) ili 1 mravlji (stopalo ispred stopala)”. Pobjednik je onaj igrač koji prvi stigne do cara i tada on postaje novi car. Igra može biti zabavnija ako se car našali s igračem koji mu je došao vrlo blizu odgovorivši mu: „Pao sat u bunar” i tada igrač mora čučnuti i kada opet dođe red na njega mora pitati cara: „Care, care, mogu li izaći iz bunara?”, na što car odgovara s „da” ili „ne”.

Trenutno nestrpljivo očekujemo igre ostalih škola partnera, a u međuvremenu možete pogledati video naše igre odigrane na engleskom jezika.

Pogledajte i video o ovom projektu.