Veliki tjedan u Soljanima

Autor: Marina Blaževac, 11. 4. 2018.

Dana 27.03.2018. u prostorijama OŠ Josip Kozarac, u organizaciji Matice Slovačke  Soljani i OŠ Josip Kozarac, održala se radionica Uskršnjih pisanica od žice. Uskrsna radionica se već po drugi put održala i bila je podijeljena u dvije grupe; prva grupa su školska djeca koja uče slovački jezik kao izborni predmet i djeca koja su članovi KUD-a Ondrej Pekar Soljani. Druga je  grupa za odrasle članove Matice i KUD-a i drugih udruga iz okolnih mjesta.

Gospođa A. Đunđa nas je kao i na prethodnih nekoliko susreta ugodno iznenadila svojim umijećem ukrašavanja sa žicom. Njezine spretne ruke i vesela narav  svima su izmamila osmijeh na lice i potaknula želju za ukrašavanjem sa žicom. Stoga su se pojavila uz stara i poznata lica i neka nova lica. Vrijeme je brzo prošlo kao što to obično i bude kad se nalaziš u ugodnom i veselom društvu.

Nadamo se slijedećem susretu. Zato hvala organizatorima, a najviše profesoru V. Miksad koji nas je upoznao sa gospođom A. Đunđa.

Uskršnjoj radionici predhodila je i božična radionica održana dana 12.12.2017. u našoj školi, u poslijepodnevnim satima. Održana je radionica božićnih ukrasa od žice tzv. Drotarska radionica u organizaciji prof. V. Miksad, ravnateljice K. Marjanović  i Matice Slovačke Soljani. Voditeljica radionice bila je Anđelka Đunđa, majstorica drotarstva iz Osijeka. Radionica se odvijala u dvije skupine; skupina učenika od 1.-8.r koji uče slovački jezik i skupina odraslih, članovi MS Soljani, ravnateljica, učiteljice škole i gosti.

Pjevajući pjesme karakteristične za ovo razdoblje učenici su s lakoćom izradili ukrasna zvona od bakrene žice. Kažem s lakoćom, jer ovo je već 3. drotarska radionica pa su već upoznati sa izradom ukrasa od žice.

Odrasli su također sa užitkom slušali upute gospođe Anđelke i izradili osim zvona i kugle od žice. Druženje je potrajalo na obostrano zadovoljstvo, do večernjih sati.

Sanja Besek